PEMERINTAH KABUPATEN
GROBOGAN
DINAS PENDIDIKAN
SMP NEGERI
2 PENAWANGAN
Alamat
: Jln Raya Sedadi-Penawangan 49 tlp. 0292-7700885

RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN ( RPP )
Nomor 1
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Jenjang : SMP
Kelas / Semester
: IX / Gasal
Alokasi Waktu
: 2 x 40 menit
Standar Kompetensi : Mampu mendengarkan dan memahami wacana
lisan dalam berbagai ragam bahasa Jawa
. Kompetensi
Dasar :
1.1.1. Mendengarkan sandiwara.
Indikator : 1.1.1.
Mampu mengungkapkan isi sandiwara secara tertulis
dalam berbagai ragam bahasa Jawa
1.1.2. Mampu
menjelaskan unsur intrinsik sandiwara
1.1.3. Mampu
menuliskan rangkuman isi sandiwara
1.1.4. Mampu
menceriterakan kembali isi sandiwara.
A. Tujuan Pembelajaran :Melalui Kegiatan
Mendengarkan, diharapkan siswa dengan
penuh percaya diri dapat :
1.
mengungkapkan isi sandiwara secara tertulis dalam berbagai ragam bahasa Jawa
2.
menjelaskan unsur intrinsik sandiwara
3.
menuliskan rangkuman isi sandiwara.
4. menceriterakan kembali
isi sandiwara
B. Materi Ajar
THE
LAST ENGKLEK
RINGKESAN CRITA:
Ana wong lanang sing wis ninggalake desane lawase pitung taun, kepengin
ketemu kancane dolanan nalika isih cilik biyen. Dolanan karemane biyen yaiku
engklek. Wong lanang mau kepengin mbaleni engklek maneh karo kancane bocah
wadon loro sing biyen sering dijak engklek. Karepe kanggo tamba kangen marang
dolanane nalika isih cilik biyen.
Nanging panampane bocah wadon loro mau kleru. Tekane wong lanang
mau dikira arep seneng marang bocah
wadon. Bocah wadon loro padha dene seneng karo wong lanang sing nalika cilik
biyen dadi kancane dolanan engklek. Nanging jebul wong lanang mau wis duwe sisihan
C. Metode dan Pendekatan
1. Metode : Demonstrasi, tanya jawab, diskusi dan
pemberian tugas.
2. Pendekatan : Life Skill
D. Skenario Pembelajaran
NO
|
KEGIATAN
|
METODE |
WAKTU
(menit)
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Pendahuluan :
a.
Guru bertanya tentang kapan atau pada saat apa
mendengarkan dan memahami Sandiwara
b.
Guru bertanya tentang fungsi mendengarkan dan memahami
sandiwara dalam kehidupan sehari - hari.
Kegiatan Inti
a.
Siswa mendengarkan dan melihat ( menyimak ) sandiwara yang diputar guru.
b. Siswa
mengungkapkan isi sandiwara secara tertulis dalam berbagai ragam bahasa Jawa
c. Siswa
bersama guru menjelaskan unsur
intrinsik sandiwara
d. Siswa
menuliskan rangkuman isi saandiwara
e. menceriterakan kembali
isi sandiwara
Penutup
a.
Guru bersama-sama dengan siswa mengadakan refleksi
terhadap proses dan hasil belajar.
b.
Guru memberi tugas pengayaan untuk melanjutkan
mengidentifikasi kata dalam tingkatan ragam bahasa (unggah - ungguh basa)
dalam kehidupan sehari – hari.
|
Tanya jawab
Tanya jawab
Demonstrasi
Diskusi
Pemberian tugas
Diskusi
Pemberian tugas
|
5
5
20
25
15
5
5
|
E. SUMBER PEMBELAJARAN
E. Sumber Belajar dan Media Belajar
1. Sumber Pembelajaran : a. Buku
Kawruh Basa Jawa (MGMP)
b. Kamus Basa Jawa
2. Media Pembelajaran :
VCD/Cassete berisi cerita sandiwara
F. Penilaian
1. Teknik : Tes Tertulis
2. Bentuk Instrumen : Pertanyaan Tertulis
3. Instrumen / Soal :
1.
Sapa bae paraga ing crita Geng Metal?
2.
Kepiye watake paraga-paraga mau siji-sijine?
3. Tulisen maneh crita Geng
Metal nganggo ukaramu dhewe!
4. Majua siji-siji, critakna maneh Geng Metal sing wis diringkes nganggo
ukaramu dhewe!
Format
Penilaian
No
|
Aspek
|
Rentang Skor
|
Skor Perolehan
(Contoh)
|
Skor Maksimum
|
1.
2.
3.
|
Tulisan
Isi
Unggah – Ungguh Basa
|
0 – 20
0 – 50
0 – 30
|
10
40
20
|
20
50
30
|
Jumlah
|
|
70
|
100
|
Keterangan :

100
Mengetahui : Penawangan,16 Juli 2012
Kepala
Sekolah, Guru Mata Pelajaran,
MOH. AMIN, M. Pd DARYATA,
S. Pd
NIP.
19631012 198601 1 004 NIP.
19690310 200212 1 003
PEMERINTAH KABUPATEN
GROBOGAN
DINAS PENDIDIKAN
SMP NEGERI
2 PENAWANGAN
Alamat
: Jln Raya Sedadi-Penawangan 49 tlp. 0292-7700885

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP )
Nomor 2
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Jenjang :
SMP
Kelas / Semester
: IX / Gasal
Alokasi Waktu : 2 x 40 menit
Standar Kompetensi : MEMBACA
Mampu membaca bacaan sastra,
nonsastra dalam berbagai teknik membaca, dan bacaan berhuruf Jawa
Kompetensi
Dasar : 3.1. Membaca pemahaman bacaan
sastra(cerita wayang Ramayana)atau bacaan nonsastra dengan tema tertentu
Indikator : 3.1.1 Mampu menyebutkan dan menuliskan topik
bacaan.
3.1.2
Menjawab dan mengajukan pertanyaan.
3.1.3 Mampu
menuliskan kembali bacaan ke ragam bahasa lain (ngoko ke krama).
3.1.4 Mampu
menjelaskan karakter tokoh-tokoh cerita pewayangan.
3.1.5 Mampu
menceritakan kembali baik lisan maupun tertulis dengan bahasa sendiri.
A. Tujuan Pembelajaran : Melalui Kegiatan
Membaca, diharapkan dengan penuh percaya diiri siswa dapat:
1.
menyebutkan dan menuliskan topik bacaan.
2. menjawab
dan mengajukan pertanyaan
3.
menuliskan kembali bacaan ke ragam bahasa lain (ngoko ke krama).
4.
menjelaskan karakter tokoh-tokoh cerita pewayangan
5. menceritakan
kembali baik lisan maupun tertulis dengan bahasa sendiri
B. Materi Ajar
Riwayat Serat Ramayana
Ramayana menika aslinipun saking tanah
Hindu India Kuna, anggitanipun Walmiki. Yen katandhingaken, Ramayana langkung
sepuh tinimbang serat Mahabharata. Ramayana dados kitab sucinipun agami Hindu
aliran Wisnu, dene Mahabharata dados kitab sucinipun agami Hindu aliran Syiwa.
Ing Nusantara…..lsp
C. Metode dan Pendekatan
1. Metode : Demonstrasi, tanya jawab, diskusi dan
pemberian tugas.
2. Pendekatan : Life Skill
D. Skenario Pembelajaran
NO
|
KEGIATAN
|
METODE |
WAKTU
(menit)
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Pendahuluan :
a. Guru bertanya tentang materi wayang Ramayana
b. Guru bertanya tentang fungsi membaca cerita
wayang dan memahami secara intensif dalam kehidupan sehari - hari.
Kegiatan Inti
a.
Siswa
membaca Cerita wayang Ramayana
b.
Siswa
menyebutkan dan menuliskan topik bacaan
c.
Siswa menuliskan kembali bacaan ke ragam bahasa lain (ngoko
ke krama) .
d.
Siswa menjelaskan karakter tokoh-tokoh cerita
pewayangan.
e.
Siswa menceritakan kembali baik lisan maupun tertulis
dengan bahasa sendiri
Penutup
c.
Guru
bersama-sama dengan siswa mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil
belajar.
d.
Guru
memberi tugas pengayaan untuk melanjutkan mengidentifikasi kata dalam
tingkatan ragam bahasa (unggah - ungguh basa) dalam kehidupan sehari – hari.
|
Tanya jawab
Tanya jawab
Demonstrasi
Diskusi
Pemberian tugas
Diskusi
Pemberian tugas
|
5
5
20
25
15
5
5
|
E. Sumber Belajar dan Media Belajar
1. Sumber Pembelajaran : a. Buku
Kawruh Basa Jawa (MGMP)
b. Kamus Basa Jawa
c. Teks Cerita Ramayana
2. Media Pembelajaran :
Peraga Wayang Kulit Ramayana
F. Penilaian
1. Teknik : Tes Tertulis
2. Bentuk Instrumen : Pertanyaan Tertulis
3. Instrumen /
Soal :
1.
Aslinipun Ramayana menika saking pundi, lan sinten
ingkang nganggit?
2.
Yen katandhingaken Ramayana kaliyan Mahabharata, pundi
ingkang langkung sepuh?
3.
Sami-sami saking Negri Hindu, Mahabharata lan Ramayana
kaangge dening agami Hindu menapa mawon?
4.
Ing Nusantara kadospundi riwayatipun panulisan Ramayana?
5.
Sinten ingkang naliti kapan panulisanipun Kakawin
Ramayana lan bukunipun menapa?
6.
Ing jaman paprentahanipun sinten lan kapan Kakawin
Ramayana katulis?
7.
Menapa bedanipun Ramayana Walmiki lan Kakawin Ramayana?
8.
Menapa
pamanggihipun Proff. Purbacaraka?
9.
Sinten
ingkang nulis Ramayana?
10.
Sinten ingkang nulis Serat Rama Jarwa, lan menapa
bedanipun kaliyan Kakawin Ramayana?
Format
Penilaian
No
|
Aspek
|
Rentang Skor
|
Skor Perolehan
(Contoh)
|
Skor Maksimum
|
1.
2.
3.
|
Tulisan
Isi
Unggah – Ungguh Basa
|
0 – 20
0 – 50
0 – 30
|
10
40
20
|
20
50
30
|
Jumlah
|
|
70
|
100
|
Keterangan :

100
Mengetahui : Penawangan,16 Juli 2012
Kepala
Sekolah, Guru Mata Pelajaran,
MOH. AMIN, M. Pd DARYATA,
S. Pd
NIP.
19631012 198601 1 004 NIP.
19690310 200212 1 003
PEMERINTAH KABUPATEN
GROBOGAN
DINAS PENDIDIKAN
SMP NEGERI
2 PENAWANGAN
Alamat
: Jln Raya Sedadi-Penawangan 49 tlp. 0292-7700885
![]() |
RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN ( RPP )
Nomor 3
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Jenjang :
SMP
Kelas / Semester
: IX / Gasal
Alokasi Waktu
: 2 x 40 menit
Standar Kompetensi : MENULIS
Mampu
mengungkapkan pikiran, gagasan, pendapat, dan perasaan dalam berbagai jenis
karangan menggunakan ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh dan menulis
paragraf berhuruf Jawa.
.
Kompetensi Dasar : 4.1Menulis pengalaman pribadi menggunakan ragam ngoko
dan krama.
Indikator : 4.2.1 Mampu menulis angka Jawa secara
terpisah
4.2.2 Mampu mengurutkan angka Jawa yang
diacak
4.2.3 Mampu menulis angka Jawa dalam kalimat
4.2.4
Mampu menulis paragraf huruf jawa
dengan penerapan angka Jawa
A. Tujuan Pembelajaran :Melalui Kegiatan
Menulis, diharapkan dengan bangga dan percaya diri siswa dapat:
1. menulis
angka Jawa secara terpisah
2.
mengurutkan angka Jawa yang diacak
3. menulis
angka Jawa dalam kalimat
4. menulis
paragraf huruf jawa dengan penerapan
angka Jawa
B. Materi Ajar
Nulis Jawa
Tulisan
Latin:
Celenganku durung patia akeh, nembe oleh
Rp 1.675.400,- kuwi oleh-olehanku nyelengi sajrone rong taun. Klas 7,
celenganku oleh Rp 700.000,- klas 8 celenganku rada mundhak, bisa oleh Rp
925.400. Nalika aku klas 7, aku adol
pitik ingonanku cacah 6, oleh dhuwit Rp
360.000,- adol cempe oleh dhuwit mung Rp 340.000. Klas 8 aku adol trewelu ras
sing gedhe-gedhe cacah 20 oleh dhuwit Rp 925.400,- Dhuwit mau kabeh dakcelengi
Tulisan dalam huruf Jawa
dengan menerapkan angka Jawa:
?[c[l=znKufuru=ptiyakh,ne[mB[ao[lh: 1675400 ; rupiyh kuwi [ao[lh[ao[lhanKu[v[l=zis[j]o[n[ro=taun\,kLs\ ;7; [c[l=znKu [ao[lh ;700000;
rupiyh, kLa\ ;8; [c[l=znKurfmunDk\bis[ao[lh ;925400; rupiyh. nlikakukLs\ ;7;
akua[folPitikCch ;6, [ao[lhduwit\ ;360000;rupiyh, a[folCe[mP[ao[lhduwitMu= ;340000
C. Metode dan Pendekatan
1. Metode : Demonstrasi, tanya jawab, diskusi dan
pemberian tugas.
2. Pendekatan : Life Skill
D. Skenario Pembelajaran
NO
|
KEGIATAN
|
METODE |
WAKTU
(menit)
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Pendahuluan :
a. Guru bertanya tentang kapan
atau pada saat apa menulis
b. Guru bertanya tentang
fungsi mendengarkan dan memahami percakapan secara intensif dalam kehidupan
sehari - hari.
Kegiatan Inti
a. Siswa menulis angka Jawa secara terpisah
b. Siswa mengurutkan angka Jawa yang diacak
c. Siswa menulis angka Jawa dalam
kalimat
d. Siswa menulis paragraf huruf jawa dengan penerapan angka Jawa
Penutup
a. Guru bersama-sama
dengan siswa mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil belajar.
b. Guru memberi tugas
pengayaan untuk melanjutkan mengidentifikasi kata dalam tingkatan ragam
bahasa (unggah - ungguh basa) dalam kehidupan sehari – hari.
|
Tanya jawab
Tanya jawab
Demonstrasi
Diskusi
Pemberian tugas
Diskusi
Pemberian tugas
|
5
5
20
25
15
5
5
|
E. Sumber Belajar dan Media Belajar
1. Sumber Pembelajaran : a. Buku
Kawruh Basa Jawa (MGMP)
b. Kamus Basa Jawa
c. Buku KBJ, Wewaton Panulise Aksara Jawa Nganggo
Aksara Jawa, S.Padmasukatja
2. Media Pembelajaran :
F. Penilaian
1. Teknik : Tes Tertulis
2. Bentuk Instrumen : Pertanyaan Tertulis
3. Instrumen / Soal :
Tugas Nulis Jawa
Paragraf 2, wiwit: Klas 9 iki
… tulisen aksara Jawa! Aja lali aksara Jawa
nullise nggantung
Format
Penilaian
No
|
Aspek
|
Rentang Skor
|
Skor Perolehan
(Contoh)
|
Skor Maksimum
|
1.
2.
3.
|
Tulisan
Isi
Unggah – Ungguh Basa
|
0 – 20
0 – 50
0 – 30
|
10
40
20
|
20
50
30
|
Jumlah
|
|
70
|
100
|
Keterangan :

100
Mengetahui : Penawangan,16 Juli 2012
Kepala
Sekolah, Guru Mata Pelajaran,
MOH. AMIN, M. Pd DARYATA,
S. Pd
NIP.
19631012 198601 1 004 NIP.
19690310 200212 1 003
PEMERINTAH KABUPATEN
GROBOGAN
DINAS PENDIDIKAN
SMP NEGERI
2 PENAWANGAN
Alamat
: Jln Raya Sedadi-Penawangan 49 tlp. 0292-7700885
![]() |
RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN ( RPP )
Nomor 4
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Jenjang :
SMP
Kelas / Semester
: IX / Gasal
Alokasi Waktu
: 2 x 40 menit
Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat,
gagasan, dan perasaan secara lisan melaui bercerita dalm berbagai ragam bahasa
Jawa sesuai unggah-ungguh
. Kompetensi Dasar :
Berdialog dengan warga masyarakat
Indikator : 1.
menentukan kerangka topik dialog.
1.
mengembangkan topik dialog menjadi teks.
2.
melakukan dialog sesuai dengan teks yang dibuat.
3.
menjawab pertanyaan yang terkait dengan dialog.
4.
menyebutkan jenis kalimat dialog
A. Tujuan Pembelajaran :
1. Setelah mendengarkan penjelasan guru, siswa
dapat menentukan kerangka topik dialog.
2. Setelah menetukan topik siswa dapat mengembangkan topik
dialog menjadi teks.
3.
Setelah membuat teks siswa dapat melakukan dialog sesuai
dengan teks yang dibuat.
4.
Setelah melakukan dialog siswa dapat menjawab pertanyaan
yang terkait dengan dialog.
5.
Setelah mendengarkan temannya mempraktekan dialog siswa
dapat menyebutkan jenis kalimat dialog
6.
Bekerjasama
B. Materi Ajar
Contoh
teks dialog
C. Metode dan Pendekatan
1. Metode : tanya jawab, demonstrasi,
diskusi
2. Pendekatan : Life Skill
D. Skenario Pembelajaran
NO
|
KEGIATAN
|
METODE |
WAKTU
(menit)
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Pendahuluan :
Informasi : Guru
memberi informasi tentang KD yang akan diajarkan.
Motivasi : Sapa yen ing omah matur karo bapak ibune
nganggo basa krama?
Apersepsi: Yen takon
utawa mangsuli pitakon marang wong tua ngnggo basa apa?
Pengetahuan Prasyarat
: Salah satu siswa memberi contoh bertanya kepada orang yang lebih tua
menggunakan unggah-ungguh yang benar.
Kegiatan Inti
1. Secara berkelompok menentukan kerangka
topik dialog.
1.
Mengembangkan topik dialog menjadi teks.
2.
Melakukan dialog dengan pedagang sesuai dengan teks
yang dibuat.
3.
Menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan dialog.
5. Menyebutkan jenis kalimat dialog.
Penutup
a. Guru memberi simpulan
dialog yang baik.
b. Guru bersama dengan siswa
mengadakan refleksi terhadap hasil belajar.
|
Tanya jawab
Tanya jawab
Demonstrasi
Diskusi
Pemberian tugas
Pemberian tugas
|
5
5
20
25
15
5
5
|
E. Sumber Belajar dan Media Belajar
1. Sumber Pembelajaran : a. Buku
Kawruh Basa Jawa (MGMP)
b.
Kamus Basa Jawa
c. Buku KBJ, Wewaton Panulise Aksara Jawa Nganggo
Aksara Jawa, S.Padmasukatja
2. Media Pembelajaran :
F. Penilaian
1. Teknik : Tes Tertulis
2. Bentuk Instrumen : Pertanyaan Tertulis
3. Instrumen / Soal
:
1.
Gawea cengkorongan bab sing arep koktakokke marang sawijining bakul!
2. Cengkorongan sing wis
kokgawe, gawea ukara sing ganep!
3. Ukara – ukara sing
wis kogawe praktekna !
4. Pira oleh-olehane
anggone dodol saben dina?
5. Sebutna jenise ukara sing koenggo omong – omongan karo bakul!
Mengetahui : Penawangan,16 Juli 2012
Kepala
Sekolah, Guru Mata Pelajaran,
MOH. AMIN, M. Pd DARYATA,
S. Pd
NIP.
19631012 198601 1 004 NIP.
19690310 200212 1 003
PEMERINTAH KABUPATEN
GROBOGAN
DINAS PENDIDIKAN
SMP NEGERI
2 PENAWANGAN
Alamat
: Jln Raya Sedadi-Penawangan 49 tlp. 0292-7700885

RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN ( RPP )
Nomor 5
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Jenjang :
SMP
Kelas / Semester
: IX / Gasal
Alokasi Waktu
: 2 x 40 menit
Standar Kompetensi : Mampu membaca bacaan sastra, nonsastra
dalam berbagai teknik membaca, dan bacaan berhuruf Jawa.
. Kompetensi Dasar :
Membaca paragraf berhuruf Jawa yang menerapkan angka Jawa
Indikator : 1. mampu membaca angka
berhuruf jawab dengan lancar
2.
mampu men nunjukan angka yang dimaksud dalam bacaan
3.
mampu membaca bacaan barhuruf jawa yang menerangkan angka
jawa
4.
mampu mengubah bacaan kedalam huruf latin
5.
mampu menjawab pertanyaanbacaan dengan huruf jawa
6.
mampu melengkapi kalimat rumpangdengan kata yang tepat
A. Tujuan Pembelajaran :
1. Dengan percaya diri
2. Setelah memperhatikan contoh siswa mampu
membaca angka berhuruf jawab dengan
lancar
4.
Setelah memperhatikan contoh siswa mampu menunjukan angka yang dimaksud dalam
bacaan
5.
Setelah memperhatikan contoh siswa mampu membaca bacaan barhuruf jawab yang
menerangkan angka jawa
6.
Setelah memperhatikan contoh siswa mampu mengubah bacaan kedalam huruf latin
7.
Setelah memperhatikan contoh siswa mampu menjawab pertanyaanbacaan dengan huruf
jawa
8.
Setelah memperhatikan contoh siswa mampu melengkapi kalimat rumpang dengan kata
yang tepat
A.
Materi Ajar
Angka Jawa
C. Metode dan Pendekatan
1. Metode : tanya jawab, demonstrasi
2. Pendekatan : Life Skill
D. Skenario Pembelajaran
NO
|
KEGIATAN
|
METODE |
WAKTU
(menit)
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Pendahuluan :
Informasi : Guru
menginformasikan tentang KD yang akan diajarkan.
Motivasi : Sapa sing bisa nulis aksara Jawa?
Apersepsi: Sapa sing
bisa nulis pasangan?
Pengetahuan Prasyarat
: Salah satu siswa menulis kata dengan huruf Jawa.
Kegiatan Inti
1. membaca angka berhuruf Jawa dengan lancar
2.
menunjukan angka yang dimaksud dalam bacaan
3.
membaca bacaan barhuruf jawab yang menerangkan angka
jawa
4.
mengubah bacaan kedalam huruf latin
5.
menjawab
pertanyaanbacaan dengan huruf jawa
6.
melengkapi kalimat rumpangdengan kata yang tepat
Penutup
a. Guru bersama-sama
dengan siswa mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil belajar.
b. Guru memberi tugas
pengayaan untuk meLatinkan wacana
berhuruf Jawa di rumah.
|
Tanya jawab
Tanya jawab
Demonstrasi
Pemberian tugas
Pemberian tugas
|
5
5
20
25
15
5
5
|
E. Sumber Belajar dan Media Belajar
1. Sumber Pembelajaran : a. Buku
Kawruh Basa Jawa (MGMP)
b.
Kamus Basa Jawa
c. Buku KBJ, Wewaton Panulise Aksara Jawa Nganggo, Aksara Jawa, S.Padmasukatja
2. Media Pembelajaran :
F. Penilaian
1. Teknik : Tes Tertulis
2. Bentuk Instrumen : Pertanyaan Tertulis
3. Instrumen / Soal :
1. Wacanen angka iki!
1;2;3;4;5
2. Angka ing ukara
sepisan kuwi nuduhake angka pira?
akutukubuku;9;
Mengetahui : Penawangan,16 Juli 2012
Kepala
Sekolah, Guru Mata Pelajaran,
MOH. AMIN, M. Pd DARYATA,
S. Pd
NIP.
19631012 198601 1 004 NIP.
19690310 200212 1 003
PEMERINTAH KABUPATEN
GROBOGAN
DINAS PENDIDIKAN
SMP NEGERI
2 PENAWANGAN
Alamat
: Jln Raya Sedadi-Penawangan 49 tlp. 0292-7700885

RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN ( RPP )
Nomor 6
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Jenjang : SMP
Kelas / Semester
: IX / Gasal
Alokasi Waktu
: 2 x 40 menit
Standar Kompetensi :
. Kompetensi Dasar : Mampu mengungkapkan pikiran, gagasan,
pendapat, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan menggunakan ragam bahasa
Jawa sesuai unggah-ungguh dan menulis paragraf berhuruf Jawa.
Indikator : 1. mampu menentukan kerangka topik karangan
2.
mampu menjelaskan aspek yang diperhatikan dalam menulis
sastra
3.
mampu mengembang kerangka topik menjadi cerita/geguritan
4.
mampu mengedit hasil tulisan menjadi tulisan yang baik
dan benar
5.
mampu menjawab pertanyaan yang terkait dengan kegiatan menulis
A. Tujuan Pembelajaran :
1. Setelah membaca contoh cerita rakyat siswa mampu
menentukan kerangka topik karangan
2.
Setelah membaca contoh cerita rakyat siswa mampu
menjelaskan aspek yang diperhatikan dalam menulis sastra
3.
Setelah membaca contoh cerita rakyat siswa mampu
mengembang kerangka topik menjadi cerita/geguritan
4.
Setelah membaca contoh cerita rakyat siswa mampu mengedit
hasil tulisan menjadi tulisan yang baik dan benar
5.
Setelah membaca contoh cerita rakyat siswa mampu menjawab pertanyaan
yang terkait dengan kegiatan menulis
6. Bekerja sama
B. Materi Ajar
Cerita rakyat
C. Metode dan Pendekatan
1. Metode : tanya jawab,
diskusi
2. Pendekatan : Life Skill
D. Skenario Pembelajaran
NO
|
KEGIATAN
|
METODE |
WAKTU
(menit)
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Pendahuluan :
Informasi : Guru
menginformasikan KD yang akan diajarkan.
Motivasi : Sapa sing tau maca crita rakyat?
Apersepsi: Sebutna
conto crita rakyat !
Pengetahuan Prasyarat
: Salah satu siswa menyebutkan cerita rakyat yang ada di daerahnya.
Kegiatan Inti
1. menentukan kerangka topik karangan
2.
menjelaskan aspek yang diperhatikan dalam menulis
sastra
3.
mengembang kerangka topik menjadi cerita/geguritan
4.
mengedit hasil tulisan menjadi tulisan yang baik dan
benar
5. menjawab pertanyaan yang terkait dengan
kegiatan menulis
Penutup
a. Guru menyimpulkan cerita
yang baik.
b. Guru bersama siswa
merefleksi hasil belajar.
|
Tanya jawab
Tanya jawab
Pemberian tugas
Diskusi
Pemberian tugas
Diskusi
|
5
5
20
25
10
10
5
|
E. Sumber Belajar dan Media Belajar
1. Sumber Pembelajaran : a. Buku
Kawruh Basa Jawa (MGMP)
b.
Kamus Basa Jawa
c. Buku KBJ, Wewaton Panulise Aksara
Jawa Nganggo, Aksara Jawa,
S.Padmasukatja
2. Media Pembelajaran :
F. Penilaian
1. Teknik : Tes Tertulis
2. Bentuk Instrumen : Pertanyaan Tertulis
3. Instrumen / Soal :
1. Gawea cengkorongan cerita!
2. Apa wae sing kudu digatekake rikala nggawe
cerita ?
3. Cengkorongan mau gawea cerita!
4. Owahana cerita iki dadi geguritan sing apik!
5. Wenehanan conto crita rakyat
Mengetahui : Penawangan,16 Juli 2012
Kepala
Sekolah, Guru Mata Pelajaran,
MOH. AMIN, M. Pd DARYATA,
S. Pd
NIP.
19631012 198601 1 004 NIP.
19690310 200212 1 003
PEMERINTAH KABUPATEN
GROBOGAN
DINAS PENDIDIKAN
SMP NEGERI
2 PENAWANGAN
Alamat
: Jln Raya Sedadi-Penawangan 49 tlp. 0292-7700885
![]() |
RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN ( RPP )
Nomor 7
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Jenjang :
SMP
Kelas / Semester
: IX / Gasal
Alokasi Waktu
: 2 x 40 menit
Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat,
gagasan, dan perasaan secara lisan melalui bercerita dalam bernagai ragm bahasa
Jawa sesuai unggah-ungguh.
. Kompetensi Dasar : Bercerita tentang adat istiadat
Indikator :1. mampu menyebutkan macam adat istiadat Jawa
dengan referensi yang jelas.
2.
Mampu menyusun kerangka topik adt yang akan diceritakan.
3.
Mampu mengembangkan kerangka topik adat yang akan
diceritakan.
4.
Mampu bercerita sesuai dengan teks yang disusun.
5.
Mampu menilai cerita teman dengan memberi alasan
penilaian.
6.
Mampu menjawab pertanyaan yang terkait dengan cerita.
A. Tujuan Pembelajaran : dengan bangga dan percaya diri siswa
1. Mampu menyebutkan macam adat istiadat Jawa
dengan referensi yang jelas.
2.
Mampu menyusun kerangka topik adat yang akan diceritakan.
3.
Mampu mengembangkan kerangka topik adat yang akan
diceritakan.
4.
Mampu bercerita sesuai dengan teks yang disusun.
5.
Mampu menilai cerita teman dengan memberi alasan
penilaian.
6.
Mampu menjawab pertanyaan yang terkait dengan cerita.
B. Materi Ajar
Cerita adat
istiadat
C. Metode dan Pendekatan
1. Metode :
2. Pendekatan : Life Skill
D. Skenario Pembelajaran
NO
|
KEGIATAN
|
METODE |
WAKTU
(menit)
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Pendahuluan :
Informasi : Guru
memberi informasi tentang KD yang akan diajarkan.
Motivasi : Sapa sing wis tau weruh adicara manten
sadurunge nikah?
Apersepsi: Sapa sing
ngerti jenenge adicara sadurunge nikah?
Pengetahuan Prasyarat
: Salh satu siswa menceritakan jalannya adat sebelum pernikahan.
Kegiatan Inti
1. menyebutkan macam adat istiadat dengan referensinya.
2.
Menyusun kerangka topik adat yang akan diceritakan.
3.
Mengembangkan kerangka topik adat yang akan
diceritakan.
4.
Bercerita sesuai dengan teks yang disusun.
5.
Menilai cerita teman dengan memberi alan
penilaian.
Penutup
a. guru bersama siswa
merefleksi hasil belajar.
|
Tanya jawab
Tanya jawab
Tugas
Pemberian tugas
Pemberian tugas
Diskusi
|
5
5
20
25
15
5
5
|
E. Sumber Belajar dan Media Belajar
1. Sumber Pembelajaran : a. Buku
Kawruh Basa Jawa (MGMP)
b.
Kamus Basa Jawa
c. Buku KBJ, Wewaton
Panulise Aksara Jawa Nganggo Aksara Jawa, S.Padmasukatja
2. Media Pembelajaran :
F. Penilaian
1. Teknik : Tes Tertulis
2. Bentuk Instrumen : Pertanyaan Tertulis
3. Instrumen / Soal :
1.
Sebutna adat istiadat sadurunge nikah!
2.
Gawea cengkorongan adat sing arep
kocritakake!
3.
Gawea cengkorongan mau dadi crita sing ganep.
4.
Ceritakna adat sing wis kotulis!
5.
Wenehana biji kancamu anggone maju.
6. Adat siraman kuwi adat ana
ing ngendi
Mengetahui : Penawangan,16 Juli 2012
Kepala
Sekolah, Guru Mata Pelajaran,
MOH. AMIN, M. Pd DARYATA,
S. Pd
NIP.
19631012 198601 1 004 NIP.
19690310 200212 1 003
PEMERINTAH KABUPATEN
GROBOGAN
DINAS PENDIDIKAN
SMP NEGERI
2 PENAWANGAN
Alamat
: Jln Raya Sedadi-Penawangan 49 tlp. 0292-7700885

RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN ( RPP )
Nomor 8
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Jenjang :
SMP
Kelas / Semester
: IX / Gasal
Alokasi Waktu
: 2 x 40 menit
Standar Kompetensi : Mampu membaca bacaan sastra, nonsastra
dalam berbagai teknik membaca, dan
bacaan berhuruf Jawa
. Kompetensi Dasar : Membaca indah Dhandhanggula
Indikator : 1.
Mampu menjelaskan ciri-ciri tembang dhandhanggula.
2.
Mampu membaca titilaras tembang dhandhanggula.
3.
Mampu menembangkan tembang dhandhanggula sesuai dengan
titilaras.
4.
Mampu memparafrase tembang dhandhnggula.
5. Mampu menjawab pertanyaan
tembang dhandhanggula
A. Tujuan Pembelajaran : Dengan percaya diri siswa
1. Mampu
menjelaskan ciri-ciri tembang dhandhanggula.
2.
Mampu membaca titilaras tembang dhandhanggula.
3.
Mampu menembangkan tembang dhandhanggula sesuai dengan
titilaras.
4.
Mampu memparafrase tembang dhandhnggula.
5. Mampu menjawab pertanyaan tembang
dhandhanggula
B. Materi Ajar
Tembang Dhandhanggula
C. Metode dan Pendekatan
1. Metode : tanya jawab, demonstrasi, diskusi
2. Pendekatan : Life Skill
D. Skenario Pembelajaran
NO
|
KEGIATAN
|
METODE |
WAKTU
(menit)
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Pendahuluan :
Informasi : Guru
memberi informasi tentang KD yang akn diajarkan.
Motivasi : Sapa sing bisa nyebutke jenise tembang
macapat?
Apersepsi: Sapa sing
bisa maca titilaras?
Pengetahuan Prasyarat
: Salh satu siswa maju menembangkan
salah satu tembang macpat.
Kegiatan Inti
1. Menjelaskan ciri tembang Dhandhanggula.
2.
Membaca titilaras Dhandhanggula.
3.
Menembangkan dhandhanggula.
4.
Memfaraprase tembang Dhandhanggula.
5.
Menjawab pertanyaan tembang.
Penutup
a. Guru bersama siswa
menyimpulkan isi tembang Dhandhanggula
b. Guru bersama siswa
merefleksi hasil belajar.
|
Tanya jawab
Demonstrasi
Diskusi
Pemberian tugas
Diskusi
Pemberian tugas
|
5
5
10
10
25
15
5
5
|
E. Sumber Belajar dan Media Belajar
1. Sumber Pembelajaran : a. Buku
Kawruh Basa Jawa (MGMP)
b.
Kamus Basa Jawa
c. Buku KBJ, Wewaton Panulise Aksara Jawa Nganggo, Aksara Jawa, S.Padmasukatja
2. Media Pembelajaran :
F. Penilaian
1. Teknik : Tes Tertulis
2. Bentuk Instrumen : Pertanyaan Tertulis
3. Instrumen / Soal :
1. Apa cirine tembang
Dhandhanggula?
2. Wacanen titilaras tembang Dhandhanggula!
3. Tembangke tembang
Dhandhanggula!
4. Parafrasena tembang Dhandhanggula!
5. Pira guru gatrane
tembang Dhandhanggula?
Mengetahui : Penawangan,16 Juli 2012
Kepala
Sekolah, Guru Mata Pelajaran,
MOH. AMIN, M. Pd DARYATA,
S. Pd
NIP.
19631012 198601 1 004 NIP.
19690310 200212 1 003
PEMERINTAH KABUPATEN
GROBOGAN
DINAS PENDIDIKAN
SMP NEGERI
2 PENAWANGAN
Alamat
: Jln Raya Sedadi-Penawangan 49 tlp. 0292-7700885

RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN ( RPP )
Nomor 9
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Jenjang :
SMP
Kelas / Semester
: IX / Gasal
Alokasi Waktu : 2 x 40
menit
Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, gagasan, pendapat,
dan perasaan dalam berbagai jenis karangan menggunakan ragam bahasa Jawa sesuai
unggah-ungguh dan menulis paragraf berhuruf Jawa.
. Kompetensi
Dasar : Menulis paragraf berhuruf Jawa dengan
menerapkan angka Jawa.
Indikator : 1.
Mampu menulis angka Jawa secara terpisah.
2.
Mampu mengurutkan angka Jawa yang diacak.
3.
Mampu menulis angka Jawa dalam kalimat.
4. Mampu menulis paragraf huruf Jawa
dengan penerapan angka Jawa.
A. Tujuan Pembelajaran :
1. Dengan
bangga dan percaya diri
2. Setelah melihat contoh siswa Mampu menulis
angka Jawa secara terpisah.
3. Setelah melihat contoh siswa Mampu
mengurutkan angka Jawa yang diacak.
4. Setelah
melihat contoh siswa Mampu menulis angka Jawa dalam kalimat.
5. Setelah melihat contoh siswa Mampu menulis paragraf
huruf Jawa dengan penerapan angka Jawa.
B. Materi Ajar
Angka Jawa
C. Metode dan Pendekatan
1. Metode :
2. Pendekatan : Life Skill
D. Skenario Pembelajaran
NO
|
KEGIATAN
|
METODE |
WAKTU
(menit)
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Pendahuluan :
Informasi : Guru
memberi informasi kepada murid tentang KD yang akn diajarkan.
Motivasi : Sapa sing bisa nulis angka Jawa?
Apersepsi: Sapa sing
bisa nulis angka Jawa?
Pengetahuan Prasyarat
: Salah satu siswa maju menulis salah satu angka Jawa.
Kegiatan Inti
1. menulis angka Jawa secara terpisah.
2.
mengurutkan angka Jawa yang diacak.
3.
menulis angka Jawa dalam kalimat.
4.
menulis paragraf huruf Jawa dengan penerapan angka
Jawa.
Penutup
a. Guru bersama siswa
merefleksi hasil belajar.
b. Guru memberi tugas untuk
mengubah wacana menjadi huruf Jawa
|
Tanya jawab
Demonstrasi
Pemberian tugas
Diskusi
Pemberian tugas
|
5
5
20
10
15
25
5
|
E. Sumber Belajar dan Media Belajar
1. Sumber Pembelajaran : a. Buku
Kawruh Basa Jawa (MGMP)
b.
Kamus Basa Jawa
c. Buku KBJ, Wewaton Panulise Aksara Jawa Nganggo, Aksara Jawa,
S.Padmasukatja
2. Media Pembelajaran :
F. Penilaian
1. Teknik : Tes Tertulis
2. Bentuk Instrumen : Pertanyaan Tertulis
3. Instrumen / Soal :
1.
Tulisen angka iki nganggo angka Jawa!
2,4,5,7,9
2. Urutna angka-angka iki wiwit saka sing cilik!
1;3;9;4;6;2
3.
Tulisen ukara iki nganggo aksara lan angka Jawa!
a. Aku tuku buku 5.
b. sahuri duwe wedhus 6, kebo 4 lan sapi
3.
4.
Owahana wacan kuwi dadi aksara Jawa!
Mengetahui : Penawangan,16 Juli 2012
Kepala
Sekolah, Guru Mata Pelajaran,
MOH. AMIN, M. Pd DARYATA,
S. Pd
NIP.
19631012 198601 1 004 NIP.
19690310 200212 1 003
PEMERINTAH KABUPATEN
GROBOGAN
DINAS PENDIDIKAN
SMP NEGERI
2 PENAWANGAN
Alamat
: Jln Raya Sedadi-Penawangan 49 tlp. 0292-7700885

RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN ( RPP )
Nomor 10
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Jenjang :
SMP
Kelas / Semester
: IX / Gasal
Alokasi Waktu
: 2 x 40 menit
Standar Kompetensi : BERBICARA
Mampu mengungkapkan
pikiran, pendapat, gagasan,
an
perasaan secara lisan melalui bercerita dalam
berbagai ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh
.
Kompetensi Dasar :
2.2 Bercerita tentang adat-istiadat
Indikator : 2.2.1Mampu menyebut macam adat istiadat Jawa
dengan
referensi yang jelas
2.2.2Mampu menyusun kerangka topik adat
yang akan
diceritakan
2.2.3Mampu mengembangkan kerangka topik cerita menjadi
konsep
teks cerita
2.2.4Mampu bercerita sesuai dengan teks yang disusun.
2.2.5Mampu menilai cerita teman dengan memberi alasan
2.2.6Mampu menjawab pertanyaan
yang terkait dengan cerita
A. Tujuan Pembelajaran :Melalui Kegiatan
berbicara, diharakan dengan percaya diri siswa dapat:
1. bercerita tentang
adat-istiadat
2. menyebut macam adat istiadat Jawa
dengan referensi yang jelas
3. menyusun kerangka topik adat yang akan
diceritakan
4. menyusun kerangka topik adat
yang akan diceritakan
5. menjawab pertanyaan yang terkait dengan cerita
6. menilai cerita teman dengan
memberi alasan
B. Materi Ajar
RUWATAN
Assalamualaikum Warakhmatullahi
wabarakatuh,
Kanca-kanca kabeh mesthine wis tau nonton acara ruwatan,Ta? Saperangan ana
sing durung? Ora dadi ngapa. Sing arep dakcritakake ing kene yaiku ruwatan ing
daerahku. Mbokmenawa
beda karo sing ana ing daerahmu. Desa mawa tata, negara mawa cara.
Manut
pangandikane pak Ustad H. Umar , Da’i
kondhang ing daerahku,intisari acara ruwatan sing ditindakake dening masyarakat
ing kene klebu larang banget. Merga sejatine wong ngruwat iku mung angger
migatekake lan nindakake apa kang ana sajrone salah sijine surat ing Qur’an,
ora prelu diruwat maneh. Ora perlu ngetokake dhuwit puluhan yuta rupiyah. Surat
mau: Al Ashr sing tegese wektu utawa kala.
Geneya
bisa ngentekake ragad nganti puluhan yuta rupiyah?
C. Metode dan Pendekatan
1. Metode : Demonstrasi, tanya jawab, diskusi dan
pemberian tugas.
2. Pendekatan : Life Skill
D. Skenario Pembelajaran
NO
|
KEGIATAN
|
METODE |
WAKTU
(menit)
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Pendahuluan :
a. Guru bertanya tentang kapan atau pada saat apa
bercerita tentang adat
b. Guru bertanya tentang fungsi dan memahami
bercerita secara intensif dalam kehidupan sehari - hari.
Kegiatan Inti
a. Siswa menyebut macam adat istiadat Jawa dengan referensi
yang jelas
b.Siswa
menyebut macam adat istiadat Jawa dengan referensi yang jela
c.
Siswa menyusun kerangka topik adat yang akan diceritakan
d. Siswa
menyusun kerangka topik adat yang akan diceritakan
e.
Siswa menyusun kerangka topik adat yang akan diceritakan
Penutup
a. Guru bersama-sama
dengan siswa mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil belajar.
b. Guru memberi tugas
pengayaan untuk melanjutkan mengidentifikasi kata dalam tingkatan ragam
bahasa (unggah - ungguh basa) dalam kehidupan sehari – hari.
|
Tanya jawab
Tanya jawab
Demonstrasi
Diskusi
Pemberian tugas
Diskusi
Pemberian tugas
|
5
5
20
25
15
5
5
|
E. Sumber Belajar dan Media Belajar
1. Sumber Pembelajaran : a. Buku
Kawruh Basa Jawa (MGMP)
b.
Kamus Basa Jawa
2. Media Pembelajaran : Buku
KBJ, Rekaman wicara
F. Penilaian
1. Teknik : Tes Tertulis
2. Bentuk Instrumen : Pertanyaan Tertulis
3. Instrumen /
Soal :
1.
pilih
salah siji topik iki: mantenan, sunatan, tingkeban/ngandheg 7 sasi, tedhak
siten/selapanan( upacara bayi nembe lair umur selapan/35 dina).
2.
Ngrembakake
topik kanthi cara sing wis diterangake, yakuwi: apa, sapa, kepiye, geneya,
kapan.
3.
Tulisen
urut-urutan mau .
critakna asil tulisanmu
ana ngarep kelas, majua siji-siji, sukur tanpa teks!
Format
Penilaian
No
|
Aspek
|
Rentang Skor
|
Skor Perolehan
(Contoh)
|
Skor Maksimum
|
1.
2.
3.
|
Tulisan
Isi
Unggah – Ungguh Basa
|
0 – 20
0 – 50
0 – 30
|
10
40
20
|
20
50
30
|
Jumlah
|
|
70
|
100
|
Keterangan :

100
Mengetahui : Penawangan,16 Juli 2012
Kepala
Sekolah, Guru Mata Pelajaran,
MOH. AMIN, M. Pd DARYATA,
S. Pd
NIP.
19631012 198601 1 004 NIP.
19690310 200212 1 003
PEMERINTAH KABUPATEN
GROBOGAN
DINAS PENDIDIKAN
SMP NEGERI
2 PENAWANGAN
Alamat
: Jln Raya Sedadi-Penawangan 49 tlp. 0292-7700885
![]() |
RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN ( RPP )
Nomor 11
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Jenjang :
SMP
Kelas / Semester : IX / Gasal
Alokasi Waktu
: 2 x 40 menit
Standar Kompetensi : MEMBACA
Mampu membaca bacaan sastra, nonsastra dalam berbagai
teknik membaca, dan bacaan berhuruf Jawa
.
Kompetensi Dasar :
3.1 Membaca nyaring cerita wayang Ramayana
Indikator : 3.1.1 Mampu membaca dengan suara yang jelas.
3.1.2 Mampu melafalkan kata-kata dengan
lafal, intonasi, ejaan yang benar.
3.1.3 Mampu membaca nyaring dengan suara
lagu, intonasi,ekspresi dan lafal yang
tepat
3.1.4
Mampu menjelaskan isi bacaan .
3.1.5
Mampu menuliskan kembali isi
bacaan secara ringkas
3.1.6
Mampu menuliskan alur cerita setiap adegan
A. Tujuan Pembelajaran :Melalui Kegiatan
Membaca, diharapkan dengan percaya diri siswa dapat:
1. membaca dengan suara
yang jelas
2. melafalkan kata-kata
dengan lafal, intonasi, ejaan yang benar.
3. membaca nyaring dengan
suara lagu, intonasi,ekspresi dan lafal
yangtepat
4. menjelaskan isi bacaan
5.
menuliskan kembali isi bacaan secara
ringkas
6.
menuliskan alur cerita setiap adegan
B. Materi Ajar
NANDHING RAMAYANA LAN MAHABHARATA
(RAMA LAN PANDHAWA PADHA
DENE NATE DIBUANG ING ALAS)
Ing crita wayang, Rama lan Pandhawa padhadene tau
dibuang ana ing alas, suwene pada dene 13 taun. Kepiye critane, apa sebabe, lan
kepiye pungkasane?
Kacarita, ing negara Ayodya, sang prabu
kagungan putra pangeran papat cacahe, yaiku: Rama, Lesmana, Barata lan
Satrugna. Sing dadi pangeran pati yaiku Rama, tegese pangeran sing bakal
ngganteni kalungguhane rama dadi ratu ing Ayodya. Nanging gandheng ditagih janji
dening Ibu Kaikayi, yaiku ibune Barata, mula sang prabu banjur nglengserake
kaprabone marang Barata.
Rama gelem lan nrima putusaning ratu,
banjur mlebu menyang alas bareng karo adhine: Lesmana. Putusan iki kena
dianggep: sejatine Rama dibuwang dening ibu Kaikayi menyang alas. Nanging Rama
nrima lan gelem nglakoni. ……….. lsp
C. Metode dan Pendekatan
1. Metode : Demonstrasi, tanya jawab, diskusi dan
pemberian tugas.
2. Pendekatan : Life Skill
D. Skenario Pembelajaran
NO
|
KEGIATAN
|
METODE |
WAKTU
(menit)
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Pendahuluan :
a. Guru bertanya tentang kapan atau pada saat apa
membaca dan memahami
b. Guru bertanya tentang fungsi mendengarkan dan memahami percakapan
secara intensif dalam kehidupan sehari - hari.
Kegiatan Inti
1. Siswa membaca dengan suara
yang jelas
2. Siswa melafalkan kata-kata
dengan lafal, intonasi, ejaan yang benar.
3. Siswa membaca nyaring dengan
suara lagu, intonasi,ekspresi dan
lafal yang tepat
4. Siswa menjelaskan isi bacaan
5. Siswa menuliskan kembali
isi bacaan secara ringkas
6. Siswa menuliskan alur
cerita setiap adegan
Penutup
a. Guru bersama-sama
dengan siswa mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil belajar.
b. Guru memberi tugas
pengayaan untuk melanjutkan mengidentifikasi kata dalam tingkatan ragam
bahasa (unggah - ungguh basa) dalam kehidupan sehari – hari.
|
Tanya jawab
Tanya jawab
Demonstrasi
Diskusi
Pemberian tugas
Diskusi
Pemberian tugas
|
5
5
20
25
15
5
5
|
E. Sumber Belajar dan Media Belajar
1. Sumber Pembelajaran : a. Buku
Kawruh Basa Jawa (MGMP)
b. Kamus Basa Jawa
c. Ramayana, Sunardi KS
2. Media Pembelajaran :
F. Penilaian
1. Teknik : Tes Tertulis
2. Bentuk
Instrumen : Pertanyaan Tertulis
3. Instrumen /
Soal :
1.
Pirang taun Rama lan Pandhawa dibuang ana ing alas?
2.
Rama dibuang ana ing alas dening sapa, lan mangkate karo
sapa?
3.
Pira
putrane sang prabu ratu Ayodya, lan sapa bae?
4.
Geneya Rama dibuang ing alas?
5.
Geneya Barata njaluk supaya Rama bali ing kraton, lan
kepiye wusanane?
6.
Apa bae sing dilakoni Rama ing alas?
7.
Yudhistira uga dibuang ing alas, apa sebabe?
8.
Yudhistira olehe dibuang menyang alas mangkat karo sapa
bae?
9.
Ing negara matswapati, kepiye lelakone para Pandhawa?
10. Bareng wis 13 taun, apa
Pandhawa bisa njaluk bali negrane? Kepiye wusanane?
Format
Penilaian
No
|
Aspek
|
Rentang Skor
|
Skor Perolehan
(Contoh)
|
Skor Maksimum
|
1.
2.
3.
|
Tulisan
Isi
Unggah – Ungguh Basa
|
0 – 20
0 – 50
0 – 30
|
10
40
20
|
20
50
30
|
Jumlah
|
|
70
|
100
|
Keterangan :

100
Mengetahui : Penawangan,16 Juli 2012
Kepala
Sekolah, Guru Mata Pelajaran,
MOH. AMIN, M. Pd DARYATA,
S. Pd
NIP.
19631012 198601 1 004 NIP.
19690310 200212 1 003
PEMERINTAH KABUPATEN
GROBOGAN
DINAS PENDIDIKAN
SMP NEGERI
2 PENAWANGAN
Alamat
: Jln Raya Sedadi-Penawangan 49 tlp. 0292-7700885
![]() |
RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN ( RPP )
Nomor 12
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Jenjang :
SMP
Kelas / Semester
: IX / Gasal
Alokasi Waktu
: 2 x 40 menit
Standar Kompetensi : MENULIS
Mampu mengungkapkan pikiran,
gagasan, pendapat, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan menggunakan ragam
bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh dan menulis paragraf berhuruf Jawa.
Kompetensi Dasar : 4.1Menulis
susastra sederhana, misalnya geguritan atau cerita rakyat
Indikator : 4.1.1 Mampu menentukan kerangka topik
karangan
4.1.2 Mampu menjelaskan aspek yang
diperhatikan dalam menulis sastra
4.1.3 Mampu mengembang kerangka topik
menjadi cerita /geguritan
4.1.4 Mampu mengedit hasil tulisan menjadi
tulisan yang baik dan benar
4.1.5 Mampu menjawab pertanyaan yang terkait
dengan kegiatan menulis
A. Tujuan Pembelajaran :Melalui Kegiatan
Menulis, diharapkan dengan percaya diri siswa dapat:
1.
menjelaskan aspek yang diperhatikan dalam menulis sastra
2.
menentukan kerangka topik karangan
3.
mengembangkan kerangka topik menjadi cerita /geguritan
4. mengedit
hasil tulisan menjadi tulisan yang baik dan benar
5. menjawab
pertanyaan yang terkait dengan kegiatan menulis
B. Materi Ajar
NULIS GEGURITAN
Nulis
geguritan kuwi gampang!
Kena bae
angger nulis, saktulis-tulise, sakdadi-dadine. Nyatane tumrape para penulis
sing wis kawentar, olehe nulis,
kala-kala iya mung satembung diwolak-walik aksarane iya bisa dadi geguritan.
Andharan ing ngarep kudu diwaca kanthi
setiti tenanan.
Tumrape
penulis pemula, bisane dadi penulis tenanan kuwi sing angel. Ora mung kuwi, angel maneh, yen arep miwiti
sawijining tulisan. Seka ngendi olehe arep miwiti, tetembungan apa sing dienggo,
apa irah-irahan/judul sing pas. Judule dhisik apa isine dhisik sing kudu
ditulis.
Coba
andharan iki gatekna. Upamane ana ide: lebaran, natalan, lan taun baru. Prastawa
telu iki tibane bebarengan, nyebabake rega-rega padha mundhak…..
C. Metode dan Pendekatan
1. Metode : Demonstrasi, tanya jawab, diskusi dan
pemberian tugas.
2. Pendekatan : Life Skill
D. Skenario Pembelajaran
NO
|
KEGIATAN
|
METODE |
WAKTU
(menit)
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Pendahuluan :
a. Guru bertanya tentang kapan
atau pada saat apa menulis
b. Guru bertanya tentang
fungsi menulis secara intensif dalam kehidupan sehari - hari.
Kegiatan Inti
1.
menjelaskan aspek yang diperhatikan dalam menulis sastra
2.
menentukan kerangka topik karangan
3.
mengembangkan kerangka topik menjadi cerita /geguritan
4.
mengedit hasil tulisan menjadi tulisan yang baik dan benar
5. menjawab pertanyaan
yang terkait dengan kegiatan menulis
Penutup
a. Guru bersama-sama
dengan siswa mengadakan refleksi terhadap proses dan hasil belajar.
b. Guru memberi tugas
pengayaan untuk melanjutkan mengidentifikasi kata dalam tingkatan ragam
bahasa (unggah - ungguh basa) dalam kehidupan sehari – hari.
|
Tanya jawab
Tanya jawab
Demonstrasi
Diskusi
Pemberian tugas
Diskusi
Pemberian tugas
|
5
5
20
25
15
5
5
|
E. Sumber Belajar dan Media Belajar
1. Sumber Pembelajaran : a. Buku
Kawruh Basa Jawa (MGMP)
b. Kamus Basa Jawa
c. Antologi Puisi Jawa Modern, Suripan Sadi Hutomo
2. Media Pembelajaran :
VCD cara membaca dan memnulis puisi
F. Penilaian
1. Teknik : Tes Tertulis
2. Bentuk
Instrumen : Pertanyaan Tertulis
3. Instrumen /
Soal :
Tugas Nulis Jawa
1.
Gawea
geguritan kanthi cara kaya ngarep, yaiku goleka ide, critakna ide mau, banjur
gawenen geguritan, yen wis rmpung, wenehana irah-irahan.
2.
Ide sing bisa dipilih upamane:
a.
Ketiga suwe durung udan
b.
Lalu lintas sing saben esuk macet
c.
Katresnanmu
marang kanca sakelas
d.
Bektimu
marang wong tuwa
e. Bektimu marang nusa lan bangsa
Format
Penilaian
No
|
Aspek
|
Rentang Skor
|
Skor Perolehan
(Contoh)
|
Skor Maksimum
|
1.
2.
3.
|
Tulisan
Isi
Unggah – Ungguh Basa
|
0 – 20
0 – 50
0 – 30
|
10
40
20
|
20
50
30
|
Jumlah
|
|
70
|
100
|
Keterangan :

100
Mengetahui : Penawangan,16 Juli 2012
Kepala
Sekolah, Guru Mata Pelajaran,
MOH. AMIN, M. Pd DARYATA,
S. Pd
NIP.
19631012 198601 1 004 NIP.
19690310 200212 1 003
Lampiran: Kunci kasumanggakaken para dwija!
Tidak ada komentar:
Posting Komentar